AfD jako vítěz. S blokační menšinou. V Durynsku si zvykají na novou realitu

02.09.2024 6:32 | Monitoring

Po zemských volbách v německé spolkové zemi Durynsko se hned rozeběhla povolební vyjednávání. Server deníku Bild tato jednání nazval příběhem s krimizápletkou, protože vůbec není jasné, kdo bude součástí vlády. Volebním vítězem se tu stala AfD v čele Björnem Höckem, ale to ještě neznamená, že bude u moci. Dokonce ani voliči AfD si podle průzkumu nepřejí, aby jejich strana vládla.

AfD jako vítěz. S blokační menšinou. V Durynsku si zvykají na novou realitu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna

Volebním vítězem se tu stala AfD v čele Björnem Höckem. Alternativa pro Německo získala 32 procent hlasů. Druhá CDU 23 a levicová Aliance Sahry Wagenknechtové (BSW) získala 15 křesel. Die Linke tu získala 12 křesel a sociální demokraté (SPD) 6 křesel. Zemský parlament v Durynsku má 88 křesel a koalice, která chce vládnout, musí mít kontrolu nebo toleranci 45 poslanců.

Zelení a liberálové z FDP, kteří na spolkové úrovni sedí v koalici se sociálními demokraty, se do zemského parlamentu vůbec nedostali.

Někdejší europoslanec za ODS Jan Zahradil k tomu poznamenal, že koaliční strany utrpěly bezmála debakl, zatímco protestní strany, tedy BSW a AfD, slaví triumf. Úspěch se 23 oslavila i konzervativní CDU.

Podle Zahradila je jasné, že se mění „duch doby“ a z jednoho sjednoceného Německa fakticky vykoukla Německa dvě. Východní, kde sílí AfD a Aliance Sáry Wagenknechtové, a západní. A v Česku se podle Zahradila podobný společenský posun odehraje též.

„34 let po znovusjednocení zde máme dvě zcela odlišná Německa. Ale nejen to: V celé střední Evropě se mění ‚zeitgeist‘. Nedůvěra značné části veřejnosti vůči politickému a mediálnímu mainstreamu se stala konstantou. Západní Německo může tento trend ještě nějakou dobu na celostátní úrovni tlumit různými velkými koalicemi atd., ale tím jen přispěje k jeho dalšímu růstu. Je naivní si myslet, že se nás to netýká, že nás tento vývoj neovlivní. Nebo že se to zvládne ‚strategickou komunikací‘ (čti: státní propagandou), tabuizací některých témat či skandalizací protestních hlasů a sil. Výsledek takových snah bude zcela opačný,“ upozornil politický matador.

Jan Zahradil promlouvá

Potenciálních koalic se v Durynsku rýsuje hned několik, jenže narážejí na tvrdý odpor některých politiků.

 

BSW a AfD by mohly spolupracovat a dohromady by získaly 47 křesel v Durynsku. Zakladatelka BSW Sahra Wagenknechtová ale vládní koalici s krajní pravicí, jak Bild popsal AfD, nechce – alespoň ne v Durynsku za premiéra Höckeho.

Druhou možností by mohla být koalice pravicové CDU a svou stran levice BSW a Die Linke. Ale CDU přijala ještě před volbami stanovisko, že bude nepřijatelné uzavírat koalice jak s AfD, tak s Die Linke.

AfD v čele Björnem Höckem dává najevo, že chce vládnout a šéfka Alternativy pro Německo Alice Wiedelová Höckeho podpořila, když pro WELT TV řekla, že vůle voličů by neměla být ignorována.

„Jsme připraveni převzít vládní odpovědnost,“ řekl na ARD Höcke. „Jsme lidovou stranou číslo jedna v Durynsku. Staré strany by měly projevit pokoru.“

Jenže Jens Spahn z CDU jí hned odpověděl. „Každý volič AfD věděl, když je volil, že (AfD) nebude vládnout. (…) Bylo jasné, že koaličního partnera nezíská. To řekly všechny ostatní strany.“ „Ukazují to i průzkumy: Většina dotázaných v Durynsku si nepřeje, aby AfD spoluvládla. Včetně voličů AfD!“ upozornil Bild.

Ještě může teoreticky vzniknout koalice CDU, BSW a SPD, ale ta by měla jen 44 křesel z 88. A tady přichází Die Linke s myšlenkou, že by tuto vládu mohla tiše tolerovat.

„Pokud by tomu tak bylo, musíte skutečně předložit všechny možnosti,“ řekl spolupředseda durynské Levice Christian Schaft německé tiskové agentuře. „Chceme stabilitu.“

Veřejnoprávní ZDF upozornila, že AfD disponuje v zemském parlamentu tzv. blokační menšinou, což v praxi znamená, že bez spolupráce s AfD nebude možné vyhlásit předčasné volby, nebude možné změnit ústavu a nebude možné jmenovat ústavní soudce.

Podle ZDF si také bude muset CDU sama v sobě vyřešit, zda prolomí některou ze svých bariér a začne jednat s Die Linke či s AfD.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Proč nemáme referendum?

Paní Válková, rád bych znal váš názor na to, proč si myslíte, že neprošel váš návrh na uzákonění referenda, když je zakotveno i v ústavě a taky by mě zajímalo, proč jste zákon nepřijali, když jste byly ve vládě vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Já chápu, že naše novinářská žumpa má z toho výsledku panickou hrůzu !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseZablokován na Seznamu , 02.09.2024 7:56:33
Ale blábol , cituji:" Dokonce ani voliči AfD si podle průzkumu nepřejí, aby jejich strana vládla." mohl vymyslet jedině zdejší liberálně demokratický novinář. No, vážení, konec té vaší úchylné globalizace se blíží a ta vaše propaganda tomu nezabrání !!!

|  15 |  0

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: Povodeň, kampaň. Fotky skoro za čtyři mega. „Morální svinstvo“

12:54 Hejtman Grolich: Povodeň, kampaň. Fotky skoro za čtyři mega. „Morální svinstvo“

Můj kanál má více sledujících. Tak vysvětlil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, proč se krizo…